Nabór do klas pierwszych

na rok szkolny 2016/2017 - zapraszamy

Szkoła talentów

odkrywamy talenty, rozwijamy zainteresowania ...

Najlepsi w sporcie

sukcesy w powiecie, województwie i ogólnopolskie.

Wodny Raj

mamy własny basen, każdy może popłynąć ...

III Liceum Ogólnokształcące
ul.Wojska Polskiego 17
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. 62 736-24-94
fax. 62 591 95 38
e-mail: sekretariat@3liceum.pl
Hasło roku szkolnego 2016/2017: "Na co nauka i wykształcenie, jeśli nie towarzyszy im wychowanie"
Generałowa Jadwiga Zamoyska

Aktualności:

19 WRZEŚNIA 2017 – GALA PROJEKTÓW W III LICEUM

2017-09-20 22:09:46

19 września w naszej szkole odbyło się spotkanie, na którym przybliżono uczniom projekty, które mają wejść w życie w roku szkolnym 2017/2018. „Aby kochać dziś bardziej niż wczoraj” to hasło głównego ogólnoszkolnego programu, koordynowanego przez nauczycieli języka polskiego, nawiązującego do tegorocznego hasła III LO „Kochać i wymagać”. Będzie realizowany od października do marca, a jego celem jest przyjrzenie się różnym aspektom miłości, a dzięki licznym konkursom, spotkaniom oraz inwencji twórczej naszych uczniów i nauczycieli wyrażanej na przykład w obrazach, wierszach czy przedstawieniach teatralnych będziemy mieli możliwość przekonać się, że „Świat bez miłości jest światem martwym” (Albert Camus).

Wśród omawianych projektów nie zabrakło też takich, które znalazły się w czołówce wszystkich propozycji  w Polsce. Autorkami pierwszego z nich - „Był przodek, jesteś Ty sam, potomek się rodzi” - są Wioleta Kałużna (2f) oraz Julia Rzepczyńska (2c). Jego główny cel to zachęcenie młodych ludzi do poznawania swoich korzeni, przybliżenie losów społeczności lokalnej i pokazanie, że historia to nie tylko masa teorii, reguł czy dat. Będzie to osiągane m.in. przez bieg historyczny, wycieczkę szlakiem historycznym w Mariance Mroczeńskiej, konkurs na drzewo genealogiczne, warsztaty źródłoznawcze, a także spotkanie z bliską rodziną uczestników II wojny światowej.

Drugi z dwóch wyróżnionych projektów to „Pamięć naszą wielkopolską siłą” autorstwa Natalii Janickiej (3c) oraz Angeliki Kulas (3f). Zamysł opiera się na propagowaniu informacji i dzieleniu się wiedzą o przeszłości naszego województwa w sposób praktyczny (wycieczki, gry terenowe, warsztaty kulinarne, konkurs), ale też teoretyczny (wykłady).

Autorki obu projektów, realizowanych w naszej szkole i okolicy od września do listopada, opowiadały również o Akademii Liderów Świętego Mikołaja, w której uczestniczyły w sierpniu.

Ostatnim, ale niemniej ważnym pomysłem omawianym na gali, był projekt „Matematyka jest fajna” koordynowany przez Panią Wicedyrektor Iwonę Wendt, a finansowany przez mFundację w ramach programu grantowego mPotęga. Skierowany głównie do klas matematycznych (ale nie tylko!) ma na celu pokazanie, że matematyka może być bardzo ciekawa, stanowić świetną rekreację i uczyć kreatywności.

Można powiedzieć, że w tym roku szkolnym każdy, zarówno humanista, jak i umysł ścisły, znajdą coś dla siebie. Nie zabraknie pozytywnych wrażeń, możliwości wyrażania siebie, rozwijania, ale też dowiadywania się nowych, ciekawych rzeczy w nietypowy sposób czy pozyskania kolejnych doświadczeń. Najważniejsze jednak, byśmy podsumowując projekty za niecałe dziesięć miesięcy, mogli stwierdzić: „Nauczyłem się kochać dziś bardziej niż wczoraj”.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

8 WRZEŚNIA 2017 - UROCZYSTE OTWARCIE NOWEGO KOMPLEKSU SPORTOWEGO PRZY III LO

2017-09-20 20:37:44

 W piątek 8 września 2017 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego boiska sportowego z elementami lekkoatletycznymi przy naszej szkole. Zniszczony obiekt przeszedł gruntowną przebudowę, stając się tym samym najefektowniejszą inwestycją sportową tego typu w naszym mieście. Oprócz pełnowymiarowej bieżni, skoczni wzwyż i w dal jest tu także boisko do piłki nożnej z syntetyczną nawierzchnią, atestowanymi bramkami i piłkochwytami, boisko do badmintona oraz siłownia zewnętrzna. Przebudowane zostały także trybuny. Całość inwestycji kosztowała ok. 1,2 mln złotych.

W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości. Nie zabrakło bowiem przedstawicieli władz powiatu, radnych i parlamentarzystów, którzy wyrażali podziw dla tej nowo powstałej inwestycji. „To jeden z najpiękniejszych zrealizowanych przez nas obiektów sportowych, m.in. ze względu na przestrzeń, która umożliwiła projektantom zrealizowanie pomysłów, które powinny przyświecać stadionowi o profilu lekkoatletycznym” - powiedział Starosta Ostrowski Paweł Rajski. Za realizację inwestycji podziękował senator Łukasz Mikołajczyk, który podkreślał determinację władz powiatu w budowaniu infrastruktury edukacyjnej i sportowej w powiecie. Wyrazy uznania złożył również Zbigniew Taranek, wicedyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty i Wychowania w Kaliszu. Natomiast w imieniu posła Tomasza Ławniczaka Ryszard Pluciński pogratulował uczniom posiadania tak pięknego obiektu. Kilka ciepłych słów padło również ze strony Seweryna Kaczmarka, prezesa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji. Podczas uroczystości wielokrotnie padały słowa podziękowania skierowane do całego zespołu ludzi począwszy od radnych powiatowych za wyasygnowanie środków, poprzez projektantów i wykonawców oraz po wszystkich tych, którzy służyli radą i wparciem przy budowie, gdyż, jak podkreśliła w swoim przemówieniu dyrektor naszego liceum Maria Tomalak, „takie miejsca nie są wynikiem działania magii.”

Swoją obecnością uświetnili uroczystość także absolwenci i byli pracownicy naszej szkoły, którzy nie kryli emocji przywołując wspomnienia związane z III LO. Poseł Jarosław Urbaniak krótko, lecz niezwykle ujmująco ocenił nasze boisko: ,,Jezu! Tu jest teraz po prostu pięknie”. Swoimi doświadczeniami podzieliła się także inna absolwentka, Ewa Papych, mówiąc: „My w tamtych czasach musieliśmy sami przygotowywać bieżnię i po wakacjach najpierw wyrwać chwasty. Wspominamy to dziś, że robiliśmy to w zgodzie. Teraz ten obiekt jest wspaniały i życzę obecnej młodzieży, aby na nim pobiła moje rekordy.” Boisko zostało także poświęcone. Dokonał tego ksiądz Infułat Tadeusz Szmyt wraz z proboszczem parafii pw. Św. Antoniego księdzem Witoldem Szalą. Punktem kulminacyjnym było przecięcie wstęgi, do którego zaproszonych zostało wielu przybyłych gości. 

Uroczystość utrzymana była w ceremoniale olimpijskim, podczas którego uczniowie przyrzekali, że będą współzawodniczyć w oparciu o poszanowanie zasad uczciwej rywalizacji i uczestniczyć we wszystkich zawodach w duchu rycerskim dla chwały sportu oraz honoru naszej szkoły. Młodzież zatańczyła także do popularnego utworu „Despacito” tym samym udowadniając, że ruch nie jest jej obcy. Oddanie do użytku tego wielofunkcyjnego boiska to z pewnością stworzenie uczniom nowych możliwości rozwoju i realizacji pięknej idei wychowania przez sport. Nasze marzenia się spełniły.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

4 WRZEŚNIA 2017 - UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

2017-08-22 19:07:26 mwp
 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

 


4 WRZEŚNIA 2017

 

 

KLASY I
GODZ. 10.30 – spotkanie w auli, a następnie w salach lekcyjnych

 

KLASY II
GODZ. 9.45 – spotkanie w auli, a następnie w salach lekcyjnych

 

KLASY III
GODZ. 9.00 – spotkanie w auli, a następnie w sali lekcyjnej.

 

Msza święta inaugurująca rok szkolny - godz. 8.10 (kościół św. Antoniego)

 
Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

The World Games 2017 oczami uczennic III LO

2017-08-17 13:17:28

Uczennice III Liceum Ogólnokształcącego pomagały w organizacji 10 Światowych Igrzysk Sportowych, czyli The World Games, które odbywały się we Wrocławiu. Przez 10 dni, od 21 do 30 lipca, trwała rywalizacja sportowa dyscyplin, które obecnie nie są reprezentowane na Igrzyskach Olimpijskich. The World Games to druga (po letniej Olimpiadzie) co do wielkości impreza sportowa na świecie z fascynującymi dyscyplinami indywidualnymi i drużynowymi, rozgrywanymi w wodzie, powietrzu i na lądzie. Wśród nich można wymienić sporty gimnastyczne, taniec sportowy, fistball, kajak polo, korfball, unihokej, piłka ręczna plażowa, squash, lacrosse, ju-jitsu, karate, sumo, muaythai, bilard i snooker, bule, kręgle, łucznictwo, przeciąganie liny, trójbój siłowy, biegi na orientacje, ultimate frisbee, narciarstwo wodne i wakeboard, pływanie w płetwach, sportowe ratownictwo wodne, sporty wrotkarskie, wspinaczka, sporty lotnicze.

 

Wspomnienia Julki Siecińskiej z 2f

Kiedy w szkole dowiedziałam się o The World Games stwierdziłam, że nie ma co się zastanawiać i czas spróbować swoich sił w wolontariacie na skalę międzynarodową. Szczerze nie myślałam, że z moim brakiem doświadczenia dostanę się do grona wolontariuszy, a jednak udało się. Zostałam przydzielona do sport climbing, czyli sportowej wspinaczki. Przyznam, że z początku myślałam, że nie będzie to nic interesującego, bo prawdę mówiąc nigdy nie zgłębiałam tej dyscypliny. Swoją pracę zaczynałam 19 lipca i zaraz po zakwaterowaniu poszłam do przydzielonego pokoju. Nie znałam nikogo, dlatego nie miałam co ze sobą zrobić, zaczęłam czytać książkę, kiedy nagle ktoś zapukał. Okazało się, że to wolontariuszka z pokoju obok, zaproponowała mi wspólne zwiedzanie Wrocławia i właśnie wtedy się to zaczęło. Wolontariat to nie tylko praca, ale również ludzie, z którymi się przebywa. Kiedy z Kasią – tak miała na imię ta dziewczyna – szłyśmy na tramwaj spotkałyśmy kolejną wolontariuszkę. Pochodziłyśmy po rynku, poznałyśmy się, ale przyszedł czas, żeby udać się na szkolenie. Sport climbing odbywał się na Placu Nowy Targ. Znowu odosobniona znalazłam swoją grupę. Ludzie starsi i młodsi. Tacy, którzy mogliby być moimi rodzicami oraz tacy, którzy byli moimi rówieśnikami. Niezwykle mili i przyjaźni ludzie. Zauważyłam, że jeżeli wszyscy razem jesteśmy wolontariuszami nie ma znaczenia kto ile ma lat. Wszyscy jesteśmy równi, mówimy do siebie po imieniu. Nie miało nawet znaczenia do jakiego zadania jesteśmy przydzieleni, bo przecież każdy ma swoją pracę do wykonania. Przy tej dyscyplinie miałam być odpowiedzialna za media, czyli wszyscy reporterzy, kamerzyści, dziennikarze w razie wątpliwości mieli zwracać się do mnie. Miałam pilnować tego, kto i co może, gdzie ma wstęp, a gdzie nie. Wiedziałam, że będę musiała się posługiwać językiem angielskim, gdyż w The World Games brali udział sportowcy i wolontariusze z całego świata. Nawet ludzie, którzy byli ze mną w grupie, byli z wielu zakątków świata: z Japonii, Rumunii, Maroka, USA. Bałam się, że nie dam rady z dogadaniem się z obcokrajowcami. Nic bardziej mylnego. Może mój angielski nie jest perfekcyjny, jednak nie stresowałam się, gdy poznałam już tych ludzi, wszystko wychodziło całkiem naturalnie. Szkolenie dobiegło końca, poznałam swoją grupę, nawiązałam bliższe znajomości z niektórymi wolontariuszami.

Kolejny dzień zapowiadał się całkiem podobnie do poprzedniego, następne szkolenie. Dopiero 20 lipca okazał się inny. Owszem rano przygotowania do wspinaczki, jednak później szybki powrót do akademika, zmiana ubrań i godzinna jazda na stadion. Tego dnia miała miejsce Ceremonia Otwarcia The World Games – największego wydarzenia sportowego w historii Polski. Miałam to szczęście, że również przy tym wydarzeniu mogłam pomagać. Poznałam znowu nowych, bardzo miłych i towarzyskich ludzi. Jak mogę opisać otwarcie Igrzysk? Muzyka, taniec, śpiew, integracja i wiele pozytywnych emocji. Sport climbing zaczynał się w piątek 21 lipca. Pracę zaczynałam o 6:15, a kończyłam ok. 22. Było to nie lada wyzwanie, zwłaszcza, że do akademika z Ceremonii Otwarcia wróciłam po 1, spałam zaledwie 4 godziny, ale wstałam pełna energii. Pierwszego dnia tej dyscypliny miałam do czynienia z boulderingiem (nie ma na to polskiej nazwy) i wtedy uświadomiłam sobie, że ten sport jest niezwykle ciekawy. Jeśli chodzi o pracę to dzień przebiegł bez większych komplikacji. Ludzie jak to ludzie. Zdarzały się ciężkie sytuacje, ale szybko dało się je rozwiązać. Na szczęście po wykonaniu swoich obowiązków miałam okazję zrobić sobie zdjęcia, a nawet porozmawiać ze sportowcami. Następny dzień miał być lżejszy, jednak nić bardziej mylnego. Co prawda godziny pracy były krótsze, to było więcej zamieszania, bowiem 22 lipca przyszedł czas na „wspinaczkę na czas”. Polacy mieli dużą szansę na medal, wszystkie bilety wyprzedane, mnóstwo kibiców, dziennikarzy, zamieszanie nieuniknione. Pomimo, nieprzyjemnych sytuacji, zdarzały się również te niezwykle miłe. Kiedy ludzie z zewnątrz chwalą twoją pracę to nie sposób, żeby w środku się nie cieszyć. Dzięki temu, że ten dzień pracy był krótszy miałam okazję wybrać się z innymi wolontariuszami pooglądać mecz footballu amerykańskiego, w którym Polska mierzyła się z Francją. Być może nie znam się najlepiej na tym sporcie, jednak samo uczestnictwo jako kibic daje niesamowicie wielką satysfakcję. Miałam okazję również bliżej poznać się z wolontariuszami, niektórzy z nich również uprawiają różne dyscypliny, które pojawiały się na The World Games, dlatego to nie była dla nich tylko praca, ale również ogromna satysfakcja. Po meczu zdecydowaliśmy się wrócić do akademika na pieszo. Dzięki tej wędrówce mieliśmy kolejną okazję, żeby porozmawiać i lepiej się poznać. Niedziela, ostatni dzień mojej przygody bycia wolontariuszką na TWG. Praca od samego rana do wieczora. Tym razem dyscyplina określana prowadzeniem. Kolejny raz bilety wszystkie wyprzedane, jednak to nie ilość ludzi tym razem wprowadziła zamieszanie, tylko straszna burza, która pojawiła się, na szczęście, podczas przerwy między klasyfikacją a finałem. Akurat tego dnia stwierdziłam, że nie udam się na przerwę, tylko zostanę i będę pomagać. Okazało się, że tych dziewięciu wolontariuszy, którzy zostało miało nie lada wyzwanie. Musieliśmy biegać jak najszybciej, sprzątać, sprawdzać, liczyć. Mieliśmy to szczęście, że zdążyliśmy uporać się ze wszystkim zanim rozpadało się na dobre. Jednak ktoś nad nami czuwał, gdy przyszedł czas na finały niebo się rozpogodziło. Kibice, sportowcy i inni wolontariusze nie byli w stanie uświadomić sobie tego, ile musieliśmy z siebie dać podczas tej przerwy, jednak wszystko poszło zgodnie z planem. Tego ostatniego dnia uświadomiłam sobie, ile wyniosę z tego wolontariatu, nie tylko doświadczenia, ale również nowe znajomości. Nie mogę opisać tego jak się czułam, kiedy nawet sportowcy pod koniec mówili wolontariuszom „cześć” na powitanie. W tym krótkim czasie staliśmy się taką małą rodzinką. Podczas TWG każdego dnia poznawałam nowych ludzi, zbierałam nowe doświadczenia, poznawałam nowe, nieznane mi dyscypliny sportowe, chyba to, co czułam najlepiej wyraziły łzy, które pojawiły się na mojej twarzy kiedy kończyłam swoją przygodę związaną z The World Games. Z pewnością będę starała się brać udział w takich wolontariatach dużo częściej.

 

Wspomnienia Ani Modrzyńskiej z 2b

Wyjazd na The World Games był pierwszym tego typu wolontariatem dla mnie i na pewno nie ostatnim. Bycie wolontariuszem na takiej imprezie jest niezapomnianym przeżyciem. Przede wszystkim jest to możliwość zobaczenia wszystkiego "od kuchni", bycia blisko sportowców i poznania ich oraz wejścia na każdy sport i kibicowania. Właśnie dzięki tej możliwości odkryłam nowe dyscypliny. Pomimo, że niektóre zadania przydzielone wolontariuszowi były monotonne i nudne, to praca wcale nie była taka zła. To zasługa ludzi organizujących tą imprezę. Wszyscy wolontariusze byli uśmiechnięci, gotowi do pracy i otwarci na nowe znajomości. Nauczyłam się, że w wolontariacie dostajesz o wiele więcej niż dajesz, i o wiele więcej niż możesz się spodziewać. Za trud naszej pracy mieliśmy możliwość pójścia na masaż i nabrania tym samym sił do dalszej pracy. Na pewno jeszcze kiedyś wezmę udział w takim wydarzeniu i mogę zachęcić wszystkich żeby również zostali wolontariuszami


Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

PRACA SEKRETARIATU W CZASIE WAKACJI

2017-07-12 22:49:42 iw

Ze względu na przerwę urlopową w okresie od 24.07.2017r. do 18.08.2017r. sekretariat III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim otwarty będzie w poniedziałki w godzinach 10.00-14.00.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

LEARNING EVOLUTION – AKTYWIŚCI III LO NA LITWIE

2017-07-08 15:01:55 mt

Wakacje dla 12 uczniów III LO rozpoczęły się bardzo aktywnie, a mianowicie od realizacji projektu „Learning Evolution” we współpracy z Innovator`s Valley na Litwie. Przez ponad tydzień nasza młodzież pomagała w zrobieniu czegoś dla innych, integrowała się z młodymi osobami z Litwy, brała udział w warsztatach, zwiedziła dalekie zakątki Litwy, poznawała kulturę i tradycje, uczyła się pracy w grupie i przede wszystkim szlifowała język angielski. Kreatywne spędzenie czasu zaowocowało wieloma pomysłami, w wyniku czego powstał piękny pokój Harrego Pottera. Oprócz pracy wolontariackiej nasi uczniowie wzięli udział w 2 wędrówkach po najdzikszych rejonach Antaliepte. Pierwsza, czyli Night Hiking, była połączona z pytaniami na temat wolontariatu i jak sama nazwa wskazuje odbyła się w nocy. Z  kolei druga to wędrówka po łąkach, bagnach po kolana i wpław krętej rzeki. Podczas wieczoru międzynarodowego obie grupy zaprezentowały swoje kraje i tańce narodowe, a także obchodziliśmy niezapomniane urodzinki Weroniki. Każdy dzień to wspomnienie wielu aktywności, np. doświadczenia chemiczne Krzysia, nocne wypieki naszych chłopców – najlepszych kucharzy, zabawy z cyklu „I`m still ameba”, cozy sheep i wiele innych. Ostatni dzień to zwiedzanie Wilna w deszczu, ale mimo to odwiedziliśmy Republikę Zarzecza, która posiada swoją konstytucję i tak np. spodobały nam się punkty: 11. Człowiek ma prawo opiekować się psem do końca życia (swego lub psa). 12. Pies ma prawo być psem.

Tego typu projekty pozwalają na przełamanie barier nie tylko językowych, ale przede wszystkim kulturowych i nawiązanie nowych przyjaźni.

Powszechnie znane jest stwierdzenie, że podróże kształcą. Zgodzę się z tym, ale pod warunkiem, że uczestnik wyprawy chce się podczas niej czegoś nauczyć. Kilkunastu uczniów z naszej szkoły miało szansę wzięcia udziału w projekcie „Learning Evolution” na Litwie. Już samo miejsce, w którym się znajdowaliśmy było niesamowite i zagadkowe. Pierwszą noc spędziliśmy w XVIII wiecznym klasztorze (w którym, co ciekawe, znaleźliśmy wydanie Elizy Orzeszkowej z 1882 roku). Od pierwszego dnia braliśmy udział w różnych aktywnościach, począwszy od zajęć integracyjnych z zagranicznymi uczestnikami, poprzez warsztaty związane z budową elementów użytkowych, stworzeniem pokoju Harrego Pottera czy kończąc na wypadach marszowych w obszarze miejscowości Antaliepte, która wręcz emanowała ciszą i spokojem. Nie zapomnimy także wizyt u starszych, samotnych osób, którym pomogliśmy na różne sposoby (w zależności od możliwości i okoliczności) oraz przynieśliśmy im upieczone własnymi rękami ciastka. Widzieliśmy także stare ulice Wilna (szkoda, że akurat wtedy padało), które sądząc po rozmowach moich kolegów i koleżanek ze szkoły, zrobiły na nich wrażenie.  

Myślę, że każdy z tego wyjazdu wyciągnął inne wnioski, doświadczenia i charakterystyczne dla danego osobnika refleksje. Dla mnie był to świetny sposób na spędzenie pierwszego tygodnia wakacji. Mimo, iż pogoda nie rozpieszczała nas swoją aurą, mieliśmy szansę na wprawianie się w rozumieniu i komunikowaniu się w języku angielskim, poznanie kultury bliskiego nam pod kątem historii państwa, pomocy społeczeństwu Antaliepte i zawiązanie  nowych znajomości, które mam nadzieję, że przetrwają próbę czasu i odległości…

 

Krzysztof Zieliński, kl. 2b

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

20 CZERWCA 2017 - KOLEJNY OBÓZ EDUKACJI POŻARNICZEJ

2017-06-22 14:36:08 as

Kolejny już obóz szkoleniowy dla edukacji pożarniczej został zaplanowany dla uczniów klas pierwszych. Zajęcia odbywały się w dniu 19-20 czerwca na terenie ośrodka wypoczynkowego w Antoninie. Zanim jednak uczniowie dotarli na miejsce pobytu musieli się zmierzyć z dwoma zadania wynikającymi z programu. Jednym z nich były zajęcia terenowe w Dębnicy związane ze strzelaniem ASG.  Głównym prowadzącym tych zajęć tak jak zawsze był instruktor p. Marcin Grzybek. Ćwiczenie polegało na tym, że uczniowie wyposażeni w umundurowanie i repliki broni ostrzeliwali się nawzajem. Po zakończeniu i podsumowaniu nastąpił 6 kilometrowy przemarsz na teren ośrodka w Antoninie. Po przerwie obiadowej uczniowie uczestniczyli w zajęciach rekreacyjno-sportowych, a po nich bardzo istotny punkt programu zajęcia z ratownictwa wodnego. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach szkoleniowych. Do dyspozycji jednej z grup była łódź przeciwpowodziowa. Uczniowie zostali przeszkoleni odnośnie jej przeznaczenia na akwenie wodnym „ Szperek”. Natomiast druga grupa miała zajęcia z ratownikami wodnymi „Neptun”. Ćwiczono sposoby ratowania tonących. Na początku robiono to za pomocą linki rzucanej z brzegu, a następnie trzeba było wejść do wody, podpłynąć do tonącego i rozpocząć akcję ratowniczą stosując różne metody. Po godzinie nastąpiła zamiana grup. Zmagania ratownicze uczniów obserwowała obecna na ćwiczeniach p. dyrektor Maria Tomalak. Przyjemnym akcentem kończącym pierwszy dzień pobytu było wspólne ognisko podczas którego były zajęcia integracyjne, wręczenie odznak Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, a przede wszystkim kiełbaski na patykach nad ogniskiem. Drugi dzień pobytu rozpoczął się od przemarszu na teren Pałacu Radziwiłłów, gdzie z historią tego miejsca zapoznała wszystkich Ola Kasałka.  Dla większości był to pierwszy pobyt w pałacu. Ostatnim już punktem programu były zajęcia na terenie dyrekcji nadleśnictwa Antonin. Uczniowie podzieleni na grupy dowiedzieli się na temat funkcjonowania wieży obserwacyjnej, która ostrzega za pomocą kamer i monitorów o zagrożeniach pożarowych okolicznych miejscowości oraz obszarów leśnych.

Zajęcia zaplanował oraz koordynował ich przebieg nauczyciel edukacji pożarniczej Antoni Szczurek przy dużym wsparciu i pomocy nauczyciela wychowania fizycznego Tomasza Wasielaka.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

21 CZERWCA 2017 WYŚCIG WÓZKOWICZÓW I TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

2017-06-22 15:24:24 ag

Tego słonecznego dnia pomagaliśmy w organizacji „Wyścigu wózkowiczów” i „Turnieju piłki nożnej”.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

20 CZERWCA 2017 - UDZIELAMY WYWIADÓW:)

2017-06-22 15:18:11 ag

Wolontariusze III LO działają na wielu polach – o czym można się dowiedzieć z wywiadu dla telewizji PRO-ART.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

14 CZERWCA 2017 - LUBIMY DEBATOWAĆ

2017-06-22 15:09:35 ag

Tym razem wzięliśmy udział w debacie poświęconej profilaktyce, która została zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Ostrowie Wielkopolskim. Nasi wolontariusze zadawali wiele pytań, dlatego dziękujemy policjantom za cierpliwość.

 
Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.
Starsze