Nabór do klas pierwszych

na rok szkolny 2016/2017 - zapraszamy

Szkoła talentów

odkrywamy talenty, rozwijamy zainteresowania ...

Najlepsi w sporcie

sukcesy w powiecie, województwie i ogólnopolskie.

Wodny Raj

mamy własny basen, każdy może popłynąć ...

III Liceum Ogólnokształcące
ul.Wojska Polskiego 17
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. 62 736-24-94
fax. 62 591 95 38
e-mail: sekretariat@3liceum.pl
Hasło roku szkolnego 2016/2017: "Na co nauka i wykształcenie, jeśli nie towarzyszy im wychowanie"
Generałowa Jadwiga Zamoyska

Aktualności:

13 STYCZNIA - „MIKRO I MAKRO ŚWIAT BIOLOGA…”

2017-01-19 08:54:45 aga

Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna edycja naukowego wydarzenia, jakim jest „Noc Biologów” W piątek uczniowie klas z rozszerzoną biologią mieli okazję uczestniczyć w warsztatach, wykładach, pokazach oraz konkursach w ramach tegorocznej edycji. To właśnie 13go stycznia drzwi wielu polskich uczelni wyższych otwarły się dla młodszych, młodych i nieco starszych, żądnych wiedzy oraz nowych doświadczeń miłośników „zielonej nauki”. Nas też tam nie mogło zabraknąć. W tym roku odwiedziliśmy miejsce, w którym ten projekt się narodził, czyli Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Uczniowie, a także ich opiekunowie p. Tomek Kaczorowski, p. Marcin Olejnik, p. Jacek Pawłowski oraz p. Agnieszka Golicka aktywnie uczestniczyli w zajęciach z zakresu fizjologii roślin, systematyki, kryminalistyki, genetyki, zoologii, wirusologii… Ale cóż tutaj dużo pisać, najlepiej wziąć udział w takiej formie zajęć lub obejrzeć zdjęcia i przeczytać krótką recenzję jednego z uczestników wyjazdu.

„Mówią, że piątek 13-go to dzień szczególnie pechowy, ale czy na pewno? Właśnie tego dnia o godzinie 13: 00 wyruszyliśmy, na długo wyczekiwaną wycieczkę do Poznania. Sama zapowiedź czekających nas zajęć była niesamowita, a jak się okazało na miejscu to, co zastaliśmy śmiało przerosło nasze oczekiwania. Już sam kampus UAM-u wywarł na Nas ogromne wrażenie, a przekraczając próg Wydziału Biologii każdy poczuł się jak ryba w wodzie! Od godziny 16 do 22 braliśmy udział w różnego typu warsztatach oraz wykładach o przeróżnej tematyce. Oferta zajęć była tak szeroka, że każdy uczeń biol-chemu (bez wyjątku) znalazł coś, co wpisywało się w jego zainteresowania. Osobiście bardzo przypadł mi do gustu warsztat, podczas którego każda grupa uczestników mogła dzięki pomocy osób instruujących własnoręcznie wyizolować DNA ze swojego ciała! Na dokładkę zaserwowano Nam wykład dotyczący tajemnic seryjnych morderców. Taki zestaw zajęć dostarczył Nam niesamowitą ilość frajdy oraz wiedzy, a zatem przyjemne z pożytecznym. Na podstawie własnych doświadczeń mogę również stwierdzić, że znalazła się gratka dla miłośników roślin w postaci „Roślinnego show” przemiłego studenta owego Uniwersytetu, który w sposób przystępny i niecodzienny przedstawiał skomplikowane procesy życiowe roślin i ciekawostki ze świata botaniki. Oczywiście mieliśmy do wyboru również inne zajęcia, lecz ja zdecydowałem się akurat na taką tematykę. Wracając do domu już w autokarze, będąc w radosnych nastrojach jednomyślne uznaliśmy minioną wycieczkę za bardzo udaną. Podczas jednego dnia dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy, zaznaliśmy namiastki życia na uniwersytecie, obcowaliśmy z żywą nauką, a przede wszystkim rozbudziliśmy w sobie pasję z odkrywania i doświadczania! Yhm… chyba Robaczki z III LO po raz kolejny połknęły biologicznego bakcyla”

Wojciech Lizurej (IIb)

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

ŚWIĄTECZNE PORZĄDKI, CZYLI ZBIÓRKA DLA SCHRONISKA

2017-01-18 09:51:44 ag

Zuzia i Weronika z 1f zorganizowały zbiórkę pod nazwą „Świąteczne Porządki”, a dary zostały przekazane do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim. Razem zebraliśmy kilkanaście puszek i suchą karmę dla piesków, koce i pościele.

Dziewczyny są również wolontariuszkami w tym schronisku, a pomoc zwierzętom jest im bardzo bliska. Świetna robota!

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

WYŚPIEWANE BATUMI!

2017-01-16 14:03:59 ag

Julia Banasiak, uczennica klasy I f, zdobyła nominację na Międzynarodowy Festiwal „F&F POTI-BATUMI” 2017 w Gruzji.

Julia została potrójnie nagrodzona na Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Muzycznej Dzieci i Młodzieży „Wesoła pięciolinia”. Zajęła 3. miejsce solo, 3. miejsce w duecie oraz zdobyła nagrodę specjalną – nominację na Międzynarodowy Konkurs do Batumi w Gruzji.

W tym roku na „Wesołą Pięciolinię” zgłosiła się rekordowa liczba uczestników, bo aż 176 młodych wokalistów z całej Polski. Do drugiego etapu zakwalifikowano 57 osób, z których jury wybrało laureatów.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

IRONMAN zaprasza!

2017-01-15 21:47:39 ag

Chcesz aktywnie spędzić czas w wakacje? Zapraszamy na wolontariat IRONMAN 70.3 w Gdyni. Start 3 sierpnia, koniec 6 sierpnia. Liderem grupy bedzie Ania Gołacka z klasy 2a (osoby zainteresowane, chcące dowiedzieć sie więcej mają się do niej zgłaszać). Niezapomniane przeżycie, moc wrażeń, ludzie z całej Polski, zagraniczni mistrzowie i gwiazdy czekają na Was:)

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

09 STYCZNIA 2017 – ĆWICZENIA W PORCIE LOTNICZYM POZNAŃ ŁAWICA

2017-01-10 10:34:01 pz

Dnia 09 stycznia grupa 26 uczniów z klas z rozszerzoną geografią wyruszyła na jednodniową wycieczkę przedmiotową do Międzynarodowego Portu Lotniczego Poznań Ławica. Młodzież III LO wzięła udziałw projekcie edukacyjnym „POZnaj Ławicę”, celem którego było zwiedzenie poznańskiego portu lotniczego i spotkanie z jego pracownikami.

W chwili rozpoczęcia ćwiczeń na tablicy odlotów wyświetlona została informacja o realizowanym projekcie przez uczniów III Liceum Ogólnokształcącego z Ostrowa Wielkopolskiego oraz powitanie grupy przez megafony na terenie terminalu pasażerskiego. Uczniowie otrzymali okazjonalne, imienne karty pokładowe, następnie przeszli standardową kontrolę bezpieczeństwa, by dalej wyruszyć na „ścieżkę pasażera”. Przy stanowiskach „check-in” zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa, które obowiązują podczas odprawy pasażerskiej i przeszli do hali odlotów, gdzie zwiedzano między innymi salon Business Executive Lounge. Obowiązkowym punktem zajęć było zwiedzanie terminalu pasażerskiego w części ogólnodostępnej wraz z antresolą i tarasem widokowym. W hali przylotów omówiono procedurę odbioru bagażu. Przeprowadzono także rozmowy z pracownikami portu lotniczego, odbyła się sesja zdjęciowa uczestników projektu oraz obserwacja z tarasu widokowego lądowania samolotu rejsowego z Monachium. Uczestnicy na zakończenie wycieczki otrzymali również upominki firmowe.

Wyjazd na zajęcia dostarczył wielu pozytywnych wrażeń i emocji oraz pozwolił na poznanie cennych w życiu praktycznym zasad obowiązujących w branży turystycznej na terenie międzynarodowych portów lotniczych.  Organizatorem wyjazdu był Przemysław Zimniak, nauczyciel geografii i turystyki. Opiekę sprawował również Michał Stanek, nauczyciel języka niemieckiego.   

Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim wraz z opiekunami składają serdeczne podziękowania pracownikom Międzynarodowego Portu Lotniczego w Poznaniu za możliwość uczestnictwa w projekcie „POZnaj Ławicę”.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

ZAPRASZAMY!

2017-01-10 09:44:13 ag

Już w najbliższą środę, 11 stycznia, PaT Ostrów Wielkopolski i III LO zapraszają na casting - szczegóły na plakacie:)
Przyjdź, bo warto!

 
Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

10 STYCZNIA 2017 - DO 3 RAZY SZTUKA ... I JEST ETAP OKRĘGOWY OLIMPIADY!

2017-01-10 09:33:32 mo

We wtorek, 10 stycznia 2017 r. opublikowane zostały wyniki I etapu V edycji Olimpiady Przedsiębiorczości i Zarządzania, który odbył się w szkołach średnich w całej Polsce w piątek, 9 grudnia 2016 r. Tematem przewodnim V Olimpiady jest „Turbulentne otoczenie przedsiębiorstwa”.

W eliminacjach szkolnych udział wzięło 12 osób, których zadaniem było rozwiązanie testu, składającego się z 50 pytań zamkniętych. Na to niełatwe zadanie zawodnicy otrzymali 60 minut, a rozpoczynali w samo południe.

Na załączonym zdjęciu widoczna część uczniów z klas 1A, 1B, 2A i 2E, odpowiadających na pytania konkursowe Olimpiady Przedsiębiorczości i Zarządzania.

Zgodnie z Harmonogramem V OPiZ najpierw ustalono próg kwalifikacyjny – w tym roku na poziomie 27 punktów. Na stronie Olimpiady zamieszczona została również lista osób, które zakwalifikowały się do Zawodów II stopnia.

Miło mi zakomunikować, iż w kolejnym etapie Olimpiady Przedsiębiorczości i Zarządzania, który odbędzie się w piątek, 10 marca 2017 r., znajdzie się 3 reprezentantów III LO:

Izabela Zimniak (klasa 1B) – 33 punkty

Ola Kasałka (klasa 1A) – 27 punktów

Monika Kut (klasa 2E) – 27 punktów

Izabela Zimniak wygrała już 3 eliminacje szkolne związane z przedsiębiorczością, w dwóch pierwszych olimpiadach (Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej i Olimpiada Przedsiębiorczości) była o włos od zakwalifikowania się do kolejnego etapu, dlatego tym bardziej cieszy fakt, iż w jej przypadku sprawdziło się powiedzenie „Do trzech razy sztuka!” i w końcu będzie mogła wziąć udział w rywalizacji na etapie okręgowym.

O etap okręgowy tym razem „otarły się” również Marta Paprocka (klasa 2F), Wiktoria Rataj (klasa 2F) które zdobyły 26 punktów, oraz Agnieszka Wróbel (klasa 1A) z 25 punktami. Dziewczyny nie kończą szkoły w tym roku, więc będą miały szansę poprawić swój wynik za rok.

Tymczasem trójce naszych reprezentantów w etapie okręgowym życzymy powodzenia!

Marcin Olejnik – nauczyciel podstaw przedsiębiorczości

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA

2016-12-23 18:48:48 mt

Niech te Święta i wieczór Wigilii upłynie wszystkim w pokoju i rodzinnej radości,

Przy serdecznych życzeniach, zapachu gałązki świerkowej i starych kolędach polskich.

A szczęśliwy Rok, co niesie róg obfitości,

Niech cicho do Waszych drzwi zapuka i u Was się rozgości.

 

tego życzy wszystkim

–  społeczność szkolna III LO

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

WARSZTATY NIE TYLKO ZE STRESU

2016-12-23 22:31:03 ag

Od października do grudnia w III LO zostały przeprowadzone przez Zespół Psychoedukacji K. Z. Maciejewscy warsztaty z psychoedukacji, które objęły całą społeczność szkolną, czyli uczniów, rodziców i nauczycieli. Celem tych warsztatów była promocja aktywności uczniów, mająca na celu zwiększenie otwartości szkoły na współpracę z otoczeniem, kształtowanie w uczniach aktywnej, otwartej i prospołecznej postawy, a także integrację nie tylko ze środowiskiem lokalnym. We wszystkich klasach warsztaty zostały przeprowadzone z następujących tematów:

- „Jak się uczyć, żeby się nauczyć, czyli o planowaniu nauki i przyswajaniu wiedzy”;

- „Nauka bez stresu – warsztat o relaksacji i koncentracji”.

Z kolei rodzice mogli zapoznać się z następującymi zagadnieniami:

- „Rodziny się zmieniają, czyli o dorastaniu w świecie konsumpcji i jego wpływie na koncentrację”;

- „Specyficzne trudności z nauką – wyzwanie dla całej rodziny”.

Dla nauczycieli przygotowane zostały warsztaty:

- „Pokonywanie przeszkód w nauce - rola nauczyciela z punktu widzenia rodzica i dziecka”;

- „Jak mogę pomóc, czyli komunikacja między szkołą a domem”.

Warsztaty te są częścią projektu "Działaj z III LO", który jest realizowany w ramach rządowego programu wspomagania w latach 2015–2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+”.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

GRUDZIEŃ 2016 - UCZNIOWIE III LO Z DARAMI W DOMU SAMOTNEJ MATKI W ODOLANOWIE

2016-12-22 21:27:13 pz

Jak co roku uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim przekazali dary dla Domu Samotnej Matki w Odolanowie. Zebrane artykuły spożywcze, środki higieniczne, zabawki, artykuły szkolne i ubranka zostały przekazane dla 13 dzieci w wieku od 1 miesiąca do 6 lat, które przebywają na terenie Domu Samotnej Matki.

W tym roku w akcję zaangażowała się klasa 2e, która zrezygnowała z wymiany prezentów dla siebie pod choinkę i zakupiła dary dla potrzebujących dzieci. Ten miły gest jest najlepszym dowodem dojrzałości naszej młodzieży i wrażliwości na potrzeby innych.

Akcję koordynował Przemysław Zimniak, który z grupą uczniów przygotował paczki i przetransportował do pobliskiego Odolanowa.

Wielkie PODZIĘKOWANIA dla uczniów klasy 2e za przekazane dary i pomoc w pakowaniu prezentów i ich transporcie. 

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.
Starsze