Nabór do klas pierwszych

na rok szkolny 2016/2017 - zapraszamy

Szkoła talentów

odkrywamy talenty, rozwijamy zainteresowania ...

Najlepsi w sporcie

sukcesy w powiecie, województwie i ogólnopolskie.

Wodny Raj

mamy własny basen, każdy może popłynąć ...

III Liceum Ogólnokształcące
ul.Wojska Polskiego 17
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. 62 736-24-94
fax. 62 591 95 38
e-mail: sekretariat@3liceum.pl
Hasło roku szkolnego 2016/2017: "Na co nauka i wykształcenie, jeśli nie towarzyszy im wychowanie"
Generałowa Jadwiga Zamoyska

Aktualności:

22 MAJA – BIOLOGIĄ PO OCZACH – ZAJĘCIA TERENOWE Z BIOLO-GII: POZNAJCIE JAK PRZYSWAJAĆ WIEDZĘ BEZ PODRĘCZNIKÓW!

2017-05-22 22:49:21 jp

22 maja br. „Robaczki” z klas pierwszych, biologiczno-chemicznych miały okazję uczestniczyć w wycieczce terenowej do Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy w okolicach Odolanowa pod przewodnictwem nauczyciela biologii - p. Jacka Pawłowskiego.

Ćwiczenia zaczęliśmy od krótkiej charakterystyki Obszaru Natura 2000 „Ostoja nad Baryczą”, następnie kilku ochotników z obu klas przedstawiało prezentację na temat wybranych gatunków flory i fauny występujących na tym właśnie obszarze. Po tym udaliśmy się na poszukiwanie kąkola polnego. Kiedyś mówiło się, że pola były pełne maków, chabrów i kąkoli. Niestety dziś ten chwast występuje niezmiernie rzadko. Następnie p. Pawłowski urządził rywalizację między klasami Ib i Ic, która polegała na znalezieniu określonych gatunków roślin, korzystając z maty dydaktycznej. Po krótkim odpoczynku i wykonaniu pamiątkowych zdjęć udaliśmy się w kierunku stanowiska  pełnika europejskiego - cudownego kwiatu, który kształtem przypomina różę. Co ciekawe, jest rośliną trującą, niejadalną przez zwierzęta. Oczywiście jest pod ścisłą ochroną! Zatrzymaliśmy się również przy skalnicy ziarenkowatej, która w dotyku okazała się być dość kleista. Po tym p. Pawłowski zorganizował obu klasom krótkie zabawy, które pozwoliły nam się jeszcze lepiej poznać. Po pewnym czasie mogliśmy posłuchać ciekawej historii tataraku - rośliny, z której kłącza wydobywa się charakterystyczny aromat. Ciekawostką dla nas było to, że wszystkie osobniki tataraku występujące w Europie są naturalnymi klonami. Jednak największą atrakcją było dla nas spotkanie dwóch storczyków - kukułki szerokolistnej - różowego kwiatu z plamkami na łodygach oraz listery jajowatej, której widok wywołał nieopanowaną radość u naszego przewodnika. Ponadto mogliśmy także zobaczyć nasięźrzała pospolitego - paproć, która wyglądem wcale jej nie przypomina. Niemałą ekscytację wywołał u nas widok turkucia podjadka, którego próbowaliśmy (w celach dydaktycznych oczywiście) zabrać z nami do szkoły, lecz niestety owad wybrał wolność.

Dzisiejsza wyprawa pozwoliła nam podziwiać otaczający świat nie tylko na podstawie zdobytej wiedzy teoretycznej, ale również poprzez działanie. Spędziliśmy cudowny dzień z dala od miejskiego zgiełku. Kontakt z przyrodą ma na człowieka zbawienny wpływ i umożliwia skupienie się tylko na śpiewie ptaków czy podziwianiu napotkanych roślin.

 

Katarzyna Krawczyk, klasa Ib

 

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

15-16 MAJA 2017 – SPOTKANIE Z GUIDO – ITALIA I’AMIAMO SEMPRE DI PIU!!!

2017-05-22 22:14:30

W dniach 15 - 16 maja III LO w Ostrowie Wielkopolskim odwiedził Pan Guido Penso, Włoch, międzynarodowy przewodnik turystyczny, nauczyciel języka angielskiego i doradca win. Nasz gość przybył z Włoch w celu spotkania się z włoskojęzycznymi uczniami klas pierwszych oraz w celu zaprezentowania regionu Emilia Romania, z którego pochodzi.

Spotkania z młodzieżą uczącą się języka włoskiego były okazją do konfrontacji ich umiejętności językowych z żywą wykładnią języka na lekcji w warunkach szkolnych. Spotkania miały charakter luźnego dialogu i polegały na podjęciu próby zrozumienia wypowiedzi i pytań zadanych uczniom przez Włocha oraz podjęcia próby odpowiedzi na nie. Mimo lekkiego stresu nasi uczniowie świetnie poradzili sobie z tym wyzwaniem – udało się nawiązać dwustronny dialog z  ,,przedstawicielem” włoskiej kultury. Jedna z pierwszych konfrontacji z żywym językiem jest też motywacją do dalszej nauki.

Ponadto podczas pobytu Pan Guido przedstawił region Emilia Romania, skąd pochodzi. Region znajduje się w północnych Włoszech, w jego skład wchodzą dwie krainy historyczne: Emilia i Romania (stąd jego nazwa). Położony w Apeninach Północnych i nad Morzem Adriatyckim. Stolicą regionu jest Bolonia.

Prelekcja na temat regionu została wygłoszona w języku angielskim wśród młodzieży klas 1 i 2. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z  historią i geografią regionu, atrakcjami miast starożytnego Traktu Emiliańskiego (m.in.: Rimini, Ravenna, Modena, Parma, Piacenza, Cesena Forli, Bologna).

Ciekawym aspektem było również przedstawienie wybranych wątków na temat cywilizacji regionu tj.: najsłynniejszych ludzi (G. Marconi, E. Ferrari, G. Verdi), najsmaczniejszych dań (Prosciutto di Modena, Parmigiano Reggiano, Aceto Balsamico di Modena), ciekawostek ze świata muzyki, teatru techniki i literatury. Na zakończenie prelekcji uczniowie mieli okazję uczestniczyć też  w miniquizie na temat wiedzy powszechnej o Włoszech.

 

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

22 MAJA 2017 - STYPENDIUM USKI WĘDRUJE DO FILIPA DUCZMALA!

2017-05-22 17:11:04

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Filip Duczmal został wyróżniony w 20. edycji Ogólnololskiego Programu Stypendialnego USKI.
Filip w skrócie - kreatywny przewodniczący Samorządu Uczniowskiego łączący pasję do muzyki z nauką, osiągając wysoką frekwencję oraz bardzo dobre wyniki. Członek zespołu NIEDOGRANI – artystycznej perełki III LO w Ostrowie Wielkopolskim. Absolwent Szkoły Muzycznej, członek chóru CON FORZA i Young Bandu.

GRATULUJEMY!

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

28 KWIETNIA 2017 – UROCZYSTOŚĆ POŻEGNANIA ABSOLWENTÓW

2017-05-07 10:07:16 mwp

W piękny, ciepły, słoneczny, kwietniowy poranek wszyscy tegoroczni absolwenci III Liceum zebrali się w auli szkoły… Tak mogłaby się zaczynać ta historia. I pewnie by się tak właśnie zaczęła, gdyby pogoda nie spłatała figla. Tak naprawdę poranek owszem, był kwietniowy, ale ponury, chłodny i bardzo deszczowy. Pogoda wydała się dostosować do charakteru uroczystości, która odbywała się tego dnia w auli szkoły – pożegnania absolwentów.

Były łzy wzruszenia, wspomnienia wspólnie spędzonych chwil, zdjęcia. Wszystkich Abiturientów pożegnano symboliczną różą.

 

Zgodnie ze szkolną tradycją odbyło się Ślubowanie na Sztandar Szkoły oraz powołanie nowych członków Pocztu Sztandarowego. Uczniów szczególnie wyróżniających się wynikami w nauce, pracą społeczną i sukcesami sportowymi wpisano do Księgi Honorowej. Wzruszającą mowę wygłosili Dyrektor szkoły pani Maria Tomalak oraz Starosta Ostrowski pan Paweł Rajski, a także prezes Stowarzyszenia Absolwentów III LO pan Marek Czemplik, który zachęcał tegorocznych maturzystów do zasilenia szeregów Stowarzyszenia. Głos zabrali także przedstawiciele samych Absolwentów oraz uczennica klasy drugiej.

 

W części nieoficjalnej w dobry humor wprawiła nas klasa 2A wraz z opiekunką panią Katarzyną Więcławik przygotowanym przez klasę przedstawieniem, którego scenariusz napisała uczennica Ania Gołacka. Tego dnia ostatni raz w tym składzie jako uczniowie naszej szkoły wspaniały koncert dała grupa „Niedograni”. Chłopców z zespołu publiczność pożegnała gromkimi brawami i owacjami na stojąco.

 

Absolutorium to wspaniała okazja, aby w obecności zaproszonych gości, w tym rodziców, podziękować osobom, które dzięki swoim działaniom zapiszą się w naszej wdzięcznej pamięci. Pani Dyrektor Tomalak w swojej mowie szczególne słowa podziękowania skierowała do następujących tegorocznych absolwentów:

- Filip Duczmal – aktywny, kreatywny, wszechstronnie utalentowany, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, szkolny św. Mikołaj, który swoją pasję do muzyki i wiele zajęć pozaszkolnych potrafił pogodzić z nauką uzyskując bardzo dobre wyniki.

- Michał Pawlak – harcerz i społecznik, szkolny fotograf, redagował szkolne konto na Facebooku.

- Miłosz Ziemiański – niestrudzony animator Szkolnej Ligii Szachowej.

- Waldemar Rosik, Patryk Szczepaniak i Miłosz Kurzawa – pracownicy szkolnego radiowęzła.

- Wiktoria Świtała – niestrudzona, bardzo aktywna działaczka Szkolnego Kola Wolontariusza; warto podkreślić, że Wiktoria przez 3 lata nie opuściła ani jednego dnia nauki w szkole.

- Julia Szczepanek i Aleksandra Mazurek – sportsmenki, które osiągnęły wiele sukcesów.

- Katarzyna Kamzol, Weronika Wasilewska, Daria Wojtczak, Klaudia Zybała i Emilia Piaskowska – chórzystki, które przez trzy lata pełne pasji i zaangażowania aktywnie udzielały się w szkolnym chórze.

- Michał Gąsiorek – aktor i autor tekstu, reżyser dwóch kolejnych, szkolnych musicali, które odbiły się gromkim echem wśród szkolnej i lokalnej społeczności. Nietuzinkowy, pełen niezłomnego entuzjazmu i pomysłowości, zawsze gotowy do ciężkiej, kreatywnej pracy.

- Patrycja Błoch i Michał Sokół - wspaniali konferansjerzy, którzy prowadzili niejedną uroczystość rozpoczęcia czy zakończenia roku szkolnego.

- Wiktoria Stawska – przemiła, o wysokiej kulturze osobistej i kulturze słowa uczennica, wielki talent krasomówczy.

- Filip Duczmal, Damian Jędraszczyk, Kacper Wysocki, Mateusz Ziętek, Piotr Zuchowski – pogodni, sympatyczni, niezwykle utalentowani chłopcy ze szkolnego zespołu „Niedograni”. Mistrzowie kreacji muzycznych i choreograficznych, niedograni, ale zgrani, kreatywni i zaangażowani ambasadorowie naszej szkoły.

- Jakub Łukaszczyk, Marta Figiel i Weronika Wawrzyniak – członkowie szkolnego Pocztu Sztandarowego, którzy zawsze z dumą i oddaniem prezentowali nasz szkolny symbol na wielu uroczystościach szkolnych, powiatowych, miejskich i kościelnych.

 

„Drodzy Państwo, uwierzcie że lista osób, które chciałabym w tym miejscu przywołać jest długa, bo i sukcesów tej szkole nie brakuje.” – podsumowała Pani Dyrektor i dodała: „To wszystko, co pozostawiacie po sobie to przede wszystkim sukcesy, które przysporzyły sławy i dobrego imienia szkole. Dokumentują to zdobyte przez Was liczne dyplomy, puchary, nagrody, które przechowywane będą w szkole z należytą starannością.”

 

Życzymy Wam, drodzy Absolwenci, zdanej Matury, samych sukcesów w dalszych etapach Waszych edukacyjnych zmagań i satysfakcji z wykonywanej pracy w przyszłości. I mamy cichą nadzieję, że spotkamy się na kolejnym wielkim Zjeździe Absolwentów III LO!

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

27 KWIETNIA 2017 – ENERGIZER W POZNANIU

2017-05-02 21:19:56 ag

W miniony czwartek grupa wolontariuszek z III LO wzięła udziału w Wielkopolskim Spotkaniu Grup PaT w Poznaniu, które zostało zorganizowane przez Wielkopolską Komendę Wojewódzką Policji i Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla dzieci niesłyszących. Nasze dziewczyny miały okazję rozwinąć swoje zainteresowania w warsztatach chemicznych, plastycznych, samoobrony, języka migowego, aerobiku, beatbox + wokalne i tańca nowoczesnego. Podczas integracji nie zabrakło belgijki, a nasze uczennice przygotowały „Grę terenową z profilaktyką w tle”. Podczas gali finałowej zaprezentowane zostały spektakle grup PaT Poznań „Po drugiej stronie” i PaT Ostrów Wielkopolski „Niebieskie motyle”.

Dzięki takim inicjatywom możemy spotykać się z naszymi przyjaciółmi, integrować się, spędzać czas pozytywnie i przede wszystkim rozwijać nasze zainteresowania.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

21 KWIETNIA 2017 – IV MISTRZOSTWA KIBICÓW SPORTOWYCH Z BASKETEM W TLE

2017-04-26 23:26:10 il

IV Mistrzostwa Kibiców Sportowych Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego - Z basketem w tle

Imprezę przeprowadzono w piątek, 21 kwietnia w Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wlkp. Gościem honorowym zmagań był Adam Kaczmarzyk - koszykarz ostrowskiego zespołu BM Slam Stal.

W tegorocznych mistrzostwach kibiców uczestniczyło 21 uczniów wywodzących się z 8 szkół (III Liceum Ogólnokształcące, Liceum Ogólnokształcące Sióstr Salezjanek, Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU, Zespół Szkół Usługowych). Dla 9 spośród nich był to debiut. Rywalizacja kibiców rozpoczęła się od testu pisemnego. Następnie sześciu najlepszych uczniów walczyło w finale ustnym złożonym. Pytania dotyczyły sportu światowego, polskiego, jak i lokalnego powiatu ostrowskiego.

Identycznie, jak w 2016 r. tuż za podium sklasyfikowano Natalię Banasiak z III LO.

Zdobycze indywidualne z części pisemnej złożyły się na klasyfikację drużynową. Tutaj po raz trzeci z rzędu wyraźnie zwyciężyli gospodarze przed ZSE i III LO. Warto odnotować, że ta ostatnia ekipa rywalizowała w niepełnym dwuosobowym składzie (Natalia Banasiak i Emilia Piaskowska z klasy 3 e.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

19-21 KWIETNIA - HUMANISTYCZNY KRAKÓW NOCĄ I ZA DNIA

2017-04-23 23:00:59 ag

W dniach 19-21 kwietnia br. 21 uczniów klasy 1F wzięło udział w wycieczce szkolnej do Oświęcimia, Krakowa oraz Zatoru.

Pierwszego dnia, co prawda pogoda nam nie sprzyjała, padał deszcz, a  w dodatku było wietrznie, jednak nie przeszkodziło nam to w odbyciu wraz z przewodnikiem wycieczki po  byłym nazistowskim obozie niemieckim. Nasze zwiedzanie podzielone było na dwie części: zwiedzanie wystawy stałej oraz obiektów na terenie obozu macierzystego Auschwitz I, a następnie  zwiedzanie najważniejszych obiektów poobozowych w obozie Auschwitz II-Birkenau: baraki więźniarskie, rampa wyładowcza, ruiny komór gazowych i krematoriów. 3,5 godzinne przejście po obozie pomogło nam zobrazować dotychczas poznane wiadomości na lekcji historii. Jestem przekonana, że obraz krzywdy ludzkiej i tych okropnych, wydających się niemożliwymi do odbycia zdarzeniami, pobudził w nas świadomość prawdy historycznej.

W drodze do Krakowa zatrzymaliśmy się w przydrożnym zajeździe, gdzie zjedliśmy smaczny obiad. Po przyjechaniu na miejsce, do schroniska młodzieżowego, mieliśmy czas na rozpakowanie swoich rzeczy w pokojach, a następnie wyszliśmy na wieczorny spacer. Zwiedzając piękne ulice Krakowa mieliśmy możliwość zobaczenia oświetlonego Wawelu, Smoka Wawelskiego, Psa Dżoka, którego historię poznaliśmy robiąc wspólne zdjęcie pod pomnikiem, przeszliśmy Plantami, obejrzeliśmy Kościół na Skałce, Rynek oraz Sukiennice. Urok nocy oraz bijąca atmosfera integracji sprawiła, że wspomnienia będą do nas powracać bardzo często.

Następnego poranka wyszliśmy w teren Krakowa na dokładniejsze zwiedzanie. Weszliśmy na wzgórze na Pomoście Krakowskim. Przyjrzeliśmy się budynkom wchodzącym w skład Wawelu oraz zwiedziliśmy część Katedry Wawelskiej. Zaimponowała nam wybitna architektura oraz fakt przebywania w miejscu tak istotnym dla historycznych osobowości narodu. Następnie znów zwiedziliśmy Sukiennice Krakowskie. Tym razem mogliśmy zakupić pamiątki z naszego wyjazdu. Tego dnia mieliśmy również okazję wysłuchania wykładu na Wydziale Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego  dra hab. Piotra Wróbla  pt: Cyfry i liczby - ich praktyczne i symboliczne znaczenie w starożytności i średniowieczu. Myślę, że w niejednym z nas wzbudziło to zainteresowanie i być może nakierowało drogę naszej przyszłości. Następnie mogliśmy wraz ze studentami z samorządu zwiedzić Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była to ważna dla nas część wycieczki, ponieważ przybliżyła nam ona wyobrażenie o studiach i mogliśmy zadać pytania, na które obecni studenci UJ odpowiadali wyczerpująco oraz z pełnym zaangażowaniem. Po przerwie obiadowej weszliśmy na modlitwę do Bazyliki Mariackiej. Przy okazji przyjrzeliśmy się słynnemu ołtarzowi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny autorstwa Wita Stwosza. Po zwiedzaniu zabytków przyszedł czas na odprężenie, którym był spacer po Ogrodzie Botanicznym UJ. Było to ciche i przyjemne miejsce, gdzie każdy z nas mógł ujrzeć piękne widoki oraz usiąść na ławeczce wśród bogatego zbioru roślin. Ostatnim punktem tego dnia była Galeria Krakowska. Powrót do schroniska młodzieżowego był również przyjemną chwilą, ponieważ całą klasą weszliśmy w rozmowy, które nas do siebie zbliżyły.

Trzeciego dnia atrakcją był największy w Polsce Park Rozrywki w Zatorze. Strefa ekstremalna przysporzyła nam nie lada emocji. Spektakularne atrakcje, wysokie konstrukcje z ogromną prędkością były dla nas niesamowitym przeżyciem, które utrwaliliśmy nie tylko na zdjęciach, ale i na długie lata w naszej pamięci.

Cały wyjazd był czasem, który wspominać będziemy z uśmiechem na twarzy. Przyniósł nam korzyści zarówno naukowe, jak i rozrywkowe. Wróciliśmy do naszych domów zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia oraz wypoczęci - gotowi na naukę.

Milena Sobczak, 1F

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

23 MARCA 2017 - NIEDZIELA ŻONKILOWA

2017-04-24 14:28:35 ag

W niedzielę, 23 kwietnia br., uczennice III LO wzięły udział w „Niedzieli Żonkilowej", która została zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum Św. Józefa na terenie Piaski Szczygliczka. Program wydarzenia zawierał „Bieg Nadziei”, „Biesiada z żonkilem w tle”, a także program artystyczny „Z tańcem i piosenką przez świat”, który został przygotowany przez uczniów z Zespołu Szkół z Wysocka Małego. Gościem honorowym był przyjaciel TPCh - lekarz med. Robert Kucharski, który opowiedział o ważności profilaktyki i regularnych badań.

Rozstrzygnięty został również konkurs „A nadzieja jest wśród nas” – I miejsce za pracę plastyczną przypadło Weronice Furmankiewicz z kl. 1f. Serdecznie gratulujemy!

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

24 MARCA 2017 - JULIA BANASIAK LAUREATKĄ III MIEJSCA NA FESTIWALU W JAROCINIE

2017-04-24 10:00:34 rp

24 marca 2017 r. w Jarocińskim Ośrodku Kultury odbyły się przesłuchania konkursowe IX Festiwalu Piosenki Młodzieżowej „Śpiewaj i walcz”, na który zgłosiło się ponad 60 uczestników. Julia zakwalifikowała się do grona 5 laureatów swojej kategorii wiekowej i została zaproszona na koncert galowy, który odbył się 31 marca 2017r. w Spichlerzu Polskiego Rocka. Gościem specjalnym festiwalu była Daria Zawiałow – zwyciężczyni Opolskich Debiutów.

Julia za wykonanie piosenki „Miasteczko cud” została nagrodzona III miejscem i zaproszeniem na sesję nagraniową.

Tekst: Julia Banasiak, 1f

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

20 KWIETNIA 2017 – UCZNIOWIE III LO NAJLEPSI W MISTRZOSTWACH POWIATU W INDYWIDUALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH!

2017-04-22 13:12:25 tw

Dnia 20 kwietnia w czwartek odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych. W zawodach tych uczestniczyli reprezentanci naszej szkoły. Najlepsze wyniki i jednocześnie awans do Mistrzostw Wielkopolski uzyskali: Julia Szczepanek (3b) - 1 miejsce, Aleksandra Mróz (2c) - 3 miejsce, Dawid Borowski (2d) - 1 miejsce, Bartosz Losy (2d) - 2 miejsce i Konrad Dudka (1e) - 3 miejsce w kategorii junior młodszy.

 

Opiekunami reprezentantów byli G.Cieśla i T.Wasielak.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.
Starsze