Nabór do klas pierwszych

na rok szkolny 2016/2017 - zapraszamy

Szkoła talentów

odkrywamy talenty, rozwijamy zainteresowania ...

Najlepsi w sporcie

sukcesy w powiecie, województwie i ogólnopolskie.

Wodny Raj

mamy własny basen, każdy może popłynąć ...

III Liceum Ogólnokształcące
ul.Wojska Polskiego 17
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. 62 736-24-94
fax. 62 591 95 38
e-mail: sekretariat@3liceum.pl
Hasło roku szkolnego 2016/2017: "Na co nauka i wykształcenie, jeśli nie towarzyszy im wychowanie"
Generałowa Jadwiga Zamoyska

Aktualności:

PRACA SEKRETARIATU W CZASIE WAKACJI

2017-07-12 22:49:42 iw

Ze względu na przerwę urlopową w okresie od 24.07.2017r. do 18.08.2017r. sekretariat III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim otwarty będzie w poniedziałki w godzinach 10.00-14.00.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

LEARNING EVOLUTION – AKTYWIŚCI III LO NA LITWIE

2017-07-08 15:01:55 mt

Wakacje dla 12 uczniów III LO rozpoczęły się bardzo aktywnie, a mianowicie od realizacji projektu „Learning Evolution” we współpracy z Innovator`s Valley na Litwie. Przez ponad tydzień nasza młodzież pomagała w zrobieniu czegoś dla innych, integrowała się z młodymi osobami z Litwy, brała udział w warsztatach, zwiedziła dalekie zakątki Litwy, poznawała kulturę i tradycje, uczyła się pracy w grupie i przede wszystkim szlifowała język angielski. Kreatywne spędzenie czasu zaowocowało wieloma pomysłami, w wyniku czego powstał piękny pokój Harrego Pottera. Oprócz pracy wolontariackiej nasi uczniowie wzięli udział w 2 wędrówkach po najdzikszych rejonach Antaliepte. Pierwsza, czyli Night Hiking, była połączona z pytaniami na temat wolontariatu i jak sama nazwa wskazuje odbyła się w nocy. Z  kolei druga to wędrówka po łąkach, bagnach po kolana i wpław krętej rzeki. Podczas wieczoru międzynarodowego obie grupy zaprezentowały swoje kraje i tańce narodowe, a także obchodziliśmy niezapomniane urodzinki Weroniki. Każdy dzień to wspomnienie wielu aktywności, np. doświadczenia chemiczne Krzysia, nocne wypieki naszych chłopców – najlepszych kucharzy, zabawy z cyklu „I`m still ameba”, cozy sheep i wiele innych. Ostatni dzień to zwiedzanie Wilna w deszczu, ale mimo to odwiedziliśmy Republikę Zarzecza, która posiada swoją konstytucję i tak np. spodobały nam się punkty: 11. Człowiek ma prawo opiekować się psem do końca życia (swego lub psa). 12. Pies ma prawo być psem.

Tego typu projekty pozwalają na przełamanie barier nie tylko językowych, ale przede wszystkim kulturowych i nawiązanie nowych przyjaźni.

Powszechnie znane jest stwierdzenie, że podróże kształcą. Zgodzę się z tym, ale pod warunkiem, że uczestnik wyprawy chce się podczas niej czegoś nauczyć. Kilkunastu uczniów z naszej szkoły miało szansę wzięcia udziału w projekcie „Learning Evolution” na Litwie. Już samo miejsce, w którym się znajdowaliśmy było niesamowite i zagadkowe. Pierwszą noc spędziliśmy w XVIII wiecznym klasztorze (w którym, co ciekawe, znaleźliśmy wydanie Elizy Orzeszkowej z 1882 roku). Od pierwszego dnia braliśmy udział w różnych aktywnościach, począwszy od zajęć integracyjnych z zagranicznymi uczestnikami, poprzez warsztaty związane z budową elementów użytkowych, stworzeniem pokoju Harrego Pottera czy kończąc na wypadach marszowych w obszarze miejscowości Antaliepte, która wręcz emanowała ciszą i spokojem. Nie zapomnimy także wizyt u starszych, samotnych osób, którym pomogliśmy na różne sposoby (w zależności od możliwości i okoliczności) oraz przynieśliśmy im upieczone własnymi rękami ciastka. Widzieliśmy także stare ulice Wilna (szkoda, że akurat wtedy padało), które sądząc po rozmowach moich kolegów i koleżanek ze szkoły, zrobiły na nich wrażenie.  

Myślę, że każdy z tego wyjazdu wyciągnął inne wnioski, doświadczenia i charakterystyczne dla danego osobnika refleksje. Dla mnie był to świetny sposób na spędzenie pierwszego tygodnia wakacji. Mimo, iż pogoda nie rozpieszczała nas swoją aurą, mieliśmy szansę na wprawianie się w rozumieniu i komunikowaniu się w języku angielskim, poznanie kultury bliskiego nam pod kątem historii państwa, pomocy społeczeństwu Antaliepte i zawiązanie  nowych znajomości, które mam nadzieję, że przetrwają próbę czasu i odległości…

 

Krzysztof Zieliński, kl. 2b

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

20 CZERWCA 2017 - KOLEJNY OBÓZ EDUKACJI POŻARNICZEJ

2017-06-22 14:36:08 as

Kolejny już obóz szkoleniowy dla edukacji pożarniczej został zaplanowany dla uczniów klas pierwszych. Zajęcia odbywały się w dniu 19-20 czerwca na terenie ośrodka wypoczynkowego w Antoninie. Zanim jednak uczniowie dotarli na miejsce pobytu musieli się zmierzyć z dwoma zadania wynikającymi z programu. Jednym z nich były zajęcia terenowe w Dębnicy związane ze strzelaniem ASG.  Głównym prowadzącym tych zajęć tak jak zawsze był instruktor p. Marcin Grzybek. Ćwiczenie polegało na tym, że uczniowie wyposażeni w umundurowanie i repliki broni ostrzeliwali się nawzajem. Po zakończeniu i podsumowaniu nastąpił 6 kilometrowy przemarsz na teren ośrodka w Antoninie. Po przerwie obiadowej uczniowie uczestniczyli w zajęciach rekreacyjno-sportowych, a po nich bardzo istotny punkt programu zajęcia z ratownictwa wodnego. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach szkoleniowych. Do dyspozycji jednej z grup była łódź przeciwpowodziowa. Uczniowie zostali przeszkoleni odnośnie jej przeznaczenia na akwenie wodnym „ Szperek”. Natomiast druga grupa miała zajęcia z ratownikami wodnymi „Neptun”. Ćwiczono sposoby ratowania tonących. Na początku robiono to za pomocą linki rzucanej z brzegu, a następnie trzeba było wejść do wody, podpłynąć do tonącego i rozpocząć akcję ratowniczą stosując różne metody. Po godzinie nastąpiła zamiana grup. Zmagania ratownicze uczniów obserwowała obecna na ćwiczeniach p. dyrektor Maria Tomalak. Przyjemnym akcentem kończącym pierwszy dzień pobytu było wspólne ognisko podczas którego były zajęcia integracyjne, wręczenie odznak Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, a przede wszystkim kiełbaski na patykach nad ogniskiem. Drugi dzień pobytu rozpoczął się od przemarszu na teren Pałacu Radziwiłłów, gdzie z historią tego miejsca zapoznała wszystkich Ola Kasałka.  Dla większości był to pierwszy pobyt w pałacu. Ostatnim już punktem programu były zajęcia na terenie dyrekcji nadleśnictwa Antonin. Uczniowie podzieleni na grupy dowiedzieli się na temat funkcjonowania wieży obserwacyjnej, która ostrzega za pomocą kamer i monitorów o zagrożeniach pożarowych okolicznych miejscowości oraz obszarów leśnych.

Zajęcia zaplanował oraz koordynował ich przebieg nauczyciel edukacji pożarniczej Antoni Szczurek przy dużym wsparciu i pomocy nauczyciela wychowania fizycznego Tomasza Wasielaka.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

21 CZERWCA 2017 WYŚCIG WÓZKOWICZÓW I TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

2017-06-22 15:24:24 ag

Tego słonecznego dnia pomagaliśmy w organizacji „Wyścigu wózkowiczów” i „Turnieju piłki nożnej”.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

20 CZERWCA 2017 - UDZIELAMY WYWIADÓW:)

2017-06-22 15:18:11 ag

Wolontariusze III LO działają na wielu polach – o czym można się dowiedzieć z wywiadu dla telewizji PRO-ART.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

14 CZERWCA 2017 - LUBIMY DEBATOWAĆ

2017-06-22 15:09:35 ag

Tym razem wzięliśmy udział w debacie poświęconej profilaktyce, która została zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Ostrowie Wielkopolskim. Nasi wolontariusze zadawali wiele pytań, dlatego dziękujemy policjantom za cierpliwość.

 
Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

27 MAJA 2017 – CHÓR „SEPTEM” NA DRUGIM MIEJSCU W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE!

2017-06-21 22:03:02 rp

Dnia 27 maja 2017 roku Międzyszkolny chór „Septem” III i IV Liceum Ogólnokształcącego wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie dla chórów szkół średnich. Wydarzenie to miało miejsce w auli kaliskiego UAM-u. Młodzi muzycy wykonali trzy utwory o zróżnicowanym charakterze i dynamice, co wymagało wyjątkowego skupienia. Na szczęście jury konkursu doceniło ciężką pracę młodzieży oraz wysiłki pani Renaty Pacyny, która przez ostatnie tygodnie przygotowywała chór do tego ważnego występu. Zdobyli oni wspólnie wysokie, drugie miejsce, czego im serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych muzycznych sukcesów!

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

14 CZERWCA 2017 - KU PRZESTRODZE I W TROSCE O NASZE BEZPIECZEŃSTWO - SPOTKANIE Z RATOWNIKAMI WOPR

2017-06-19 12:00:09 ag

W środę 14 czerwca w auli Naszej szkoły ponad 80 uczniów wzięło udział w wykładzie oraz warsztatach dotyczących bezpieczeństwa nad wodą. Spotkanie prowadzili ratownicy z ostrowskiej grupy WOPR „Neptun”. To właśnie oni podczas naszego błogiego, letniego wypoczynku na plażach czuwają nad naszym bezpieczeństwem.

Podczas spotkania uczniowie mieli okazję odświeżyć, uaktualnić i utrwalić swoje wiadomości z zakresu bezpiecznego korzystania z kąpielisk, wpływu alkoholu na organizm podczas długiego przebywania na słońcu oraz samego przebywania na słońcu w godzinach 10-14. Skoro warsztaty to także i praktyka. Uczniowie przećwiczyli „na sucho” ratowanie tonącego, wzywanie pomocy, przeszukiwanie dna tworząc „łańcuch życia”. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Najprawdopodobniej od września będziemy je mogli kontynuować już w basenie także przy wsparciu i instruktażu wykwalifikowanych ratowników.

Profilaktyki nigdy za wiele, a każda wiadomość, umiejętność może tylko pomóc w trosce o życie własne i innych także podczas letniego wypoczynku.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

CZERWIEC 2017 – SZKOŁA BIOLOGICZNO-CHEMICZNA W TATRACH

2017-06-18 22:00:41 jp

Od 30 maja do 2 czerwca my (czyli klasa 2b i 2c biol-chem) wzięliśmy udział w szkole biologiczno-chemicznej w Tatrach. Po długiej podróży w słonecznej pogodzie zrelaksowaliśmy się na Termach Gorący Potok. Następnego dnia udaliśmy się na wyprawę w góry. Przeszliśmy przez Dolinę Kościeliską do Małej Łąki. Podziwialiśmy piękne widoki i gatunki roślin, których nie można zobaczyć na co dzień w naszej okolicy, np. goryczki, tłustosza i dębika. Przeszliśmy przez Wąwóz Kraków, a na odważnych czekała wyprawa do Jaskini Smoczej. Po takiej dawce adrenaliny górska pogoda nieco nas schłodziła letnim deszczykiem. Tego dnia w sumie pokonaliśmy prawie 13 km.


1 czerwca wychowawcy sprawili nam niezwykłą niespodziankę, planując nieco trudniejszą trasę przez Halę Gąsienicową. Na dość wyczerpującym szlaku, gdy byliśmy już wysoko i widoki były wręcz bajkowe, mieliśmy okazję dotknąć śniegu (i porzucać się śnieżkami). Celem tej wyprawy był bowiem Czarny Staw Gąsienicowy, który położony jest 1624 m n.p.m. Gdy dotarliśmy na miejsce, mogliśmy chwilę odpocząć, napawając się świeżym i rześkim powietrzem oraz pięknym widokiem. Tego dnia pobiliśmy swój rekord i przeszliśmy prawie 16 km.
Ostatniego dnia w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Zakopanem, by pospacerować po Krupówkach i skosztować prawdziwego, górskiego oscypka.


Wycieczka minęła nam błyskawicznie. Wszyscy świetnie się bawiliśmy, ucząc się tym samym o przyrodzie naszych pięknych polskich gór. Część z nas pokonała swoje lęki i przełamała granice. To zdecydowanie najbardziej urocza wycieczka pod słońcem!

 

Eliza Piórkowska, 2b

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

13 CZERWCA 2017 - OBÓZ SZKOLENIOWY EDUKACJI POŻARNICZEJ

2017-06-18 10:42:53 as

W dniu 12 i 13 czerwca na terenie ośrodka wypoczynkowego Lido w Antoninie miał miejsce obóz szkoleniowy dla edukacji pożarniczej. Brali w nim udział uczniowie z klas drugich. Program obozu był bardzo ciekawy i urozmaicony. Po przybyciu na teren leśniczówki Dębnica rozpoczęły się zajęcia terenowe związane z taktyką walki w terenie zalesionym. Niezbędny sprzęt i wyposażenie dostarczył prowadzący zajęcia p. Marcin Grzybek. Nad bezpieczeństwem ćwiczących czuwał kierownik obozu Antoni Szczurek z racji doświadczenia wojskowego oraz opiekun p. Włodzimierz Malik. Zajęcia przebiegały sprawnie z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Uczniowie uzbrojeni w repliki broniostrzeliwali się nawzajem kulkami plastikowymi (strzelanie ASG). Po zakończeniu ćwiczeń i podsumowaniu odbył się godzinny przemarsz trasą rowerową na teren ośrodka Lido w Antoninie. Po zakwaterowaniu w domkach i krótkim odpoczynku rozpoczęły się zaplanowane zajęcia, a mianowicie: terenoznawstwo, zajęcia integracyjne oraz rekreacyjno-sportowe. Bardzo interesującym i ciekawym punktem programu były zajęcia z ratownictwa wodnego. Do dyspozycji ćwiczących były dwie łodzie ratunkowe. Zajęcia były przeprowadzone na akwenie wodnym „Szperek”. Podczas drugiego dnia pobytu zajęcia odbywały się na terenie OSP Dębnica. Z dotarciem na miejsce ćwiczeń nie było problemu. Trasa przemarszu wynosząca około siedmiu kilometrów wpłynęła tylko na poprawę kondycji fizycznej. Pod okiem doświadczonego komendanta miejscowej jednostki uczniowie ćwiczyli bojówkę strażacką przygotowującą do zawodów sportowo-pożarniczych. Podczas dwudniowych zajęć nikt nie doznał obrażeń, a wszyscy wrócili do Ostrowa zadowoleni oraz bogatsi o nowe doświadczenia.

Zrealizowane podczas obozu zamierzenia programowe zaplanował oraz koordynował ich przebieg Antoni Szczurek przy dużym wsparciu nauczyciela wychowania fizycznego Włodzimierza Malika.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.
Starsze