Nabór do klas pierwszych

na rok szkolny 2016/2017 - zapraszamy

Szkoła talentów

odkrywamy talenty, rozwijamy zainteresowania ...

Najlepsi w sporcie

sukcesy w powiecie, województwie i ogólnopolskie.

Wodny Raj

mamy własny basen, każdy może popłynąć ...

III Liceum Ogólnokształcące
ul.Wojska Polskiego 17
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. 62 736-24-94
fax. 62 591 95 38
e-mail: sekretariat@3liceum.pl
Hasło roku szkolnego 2016/2017: "Na co nauka i wykształcenie, jeśli nie towarzyszy im wychowanie"
Generałowa Jadwiga Zamoyska

Aktualności:

WRZESIEŃ 2016 – EDUKACJA POŻARNICZA W III LO JUŻ UMUNDUROWANA

2016-09-16 12:21:02 as

To co było w sferze planów stało się już rzeczywistością. Wraz z początkiem nowego roku szkolnego Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w III Liceum Ogólnokształcącym otrzymała strażackie umundurowanie. Istotną przeszkodą było zgromadzenie odpowiedniej ilości środków finansowych. Dzięki życzliwości sponsorów nasza młodzież była obarczona tylko symboliczną kwotą. Główny udział w tych wydatkach spoczywał na Zarządzie Wojewódzkim OSP oraz Zarządzie Powiatowym OSP. Finansowego wsparcia udzieliła też Rada Rodziców Szkoły oraz Stowarzyszenie Absolwentów III Liceum Ogólnokształcącego. Właśnie tym wszystkim sponsorom należą się duże słowa uznania i podziękowania. Bardzo dużym zaangażowaniem w sfinalizowaniu zakupu tego umundurowania wykazała się  Pani Dyrektor Maria Tomalak oraz Prezes Zarządu Powiatowego OSP Przemysław Kaźmierczak i koordynator zajęć z edukacji pożarniczej Antoni Szczurek.

W celu właściwego użytkowania umundurowania strażackiego opracowano jego zasady oraz określono dni mundurowe, w których uczniowie będą zobowiązani je zakładać. Pierwszy taki publiczny występ w umundurowaniu strażackim będzie miał miejsce podczas uroczystości ślubowania MDP pierwszego rocznika.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

11 WRZEŚNIA 2016 - ZAPRASZAMY NA 55 OGÓLNOPOLSKI RAJD „JESIEŃ CHOPINOWSKA”

2016-09-05 18:34:40 il
W dniu 11 września br. (niedziela) odbędzie się Ogólnopolski Rajd Chopinowski. Zapraszam 
chętnych do reprezentowania III LO i przyłączenia się na trasę rowerową do Antonina.


Zapisy do czwartku u nauczycielki wf Izy Lis. Wpisowe 8 zł.
Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

I AKADEMIA MEDIACJI SZKOLNEJ I RÓWIEŚNICZEJ

2016-07-13 20:17:40 MT

W dniach 27 czerwca do 1 lipca sześcioro uczniów III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim wraz z opiekunami przebywało na szkoleniu dla mediatorów rówieśniczych, które odbywało się w pięknej części naszego wybrzeża w miejscowości Mosty niedaleko Gdyni. Organizatorami szkolenia było Polskie Centrum Mediacji oddział Trójmiasto, Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej oraz Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych. Patronat nad tym niezwykle ciekawym projektem edukacyjnym objął Rzecznik Praw Dziecka - Pan Marek Michalak, Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz Miasto Gdańsk. Uczestnikami kursu była młodzież i nauczyciele z Wielkopolski, Pomorza i Kujaw. Pierwsza letnia edycja Akademii była okazją do wymiany doświadczeń w spojrzeniu na mediacje z perspektywy  uczeń - uczeń, uczeń - nauczyciel (rozwiązywanie konfliktów w środowisku szkolnym) oraz dzieci - dorośli. Uczestnicy zgłębiali wiedzę i nabywali praktycznych umiejętności, które będą mogli wykorzystywać podczas rozwiązywania różnych sporów i konfliktów, których w codzienności szkolnej nie brakuje. Ważne jest to, że poznali metodę, która daje ogromne możliwości rozwiązywania sporów w szacunku i poszanowaniu praw człowieka. Bezstronni i neutralni mediatorzy towarzyszą skonfliktowanym stronom w próbie porozumienia się i odnalezienia akceptowalnej przez strony ugody. Oczywiście udział stron w mediacji jest dobrowolny i odbywa się w atmosferze poufności.  Niezwykłą niespodzianką dla uczestników Akademii okazała się wizyta Rzecznika Praw Dziecka - Pana Marka Michalaka. Rzecznik wyraził podziw dla młodzieży, która w czasie wakacji uczestniczyła w tym innowacyjnym przedsięwzięciu. Cieszymy się, że zostaliśmy zaproszeni do udziału w I Letniej Akademii Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej, która zmieniła naszą świadomość w kwestii rozwiązywania sporów. Mamy pomysły na wykorzystanie zdobytej wiedzy i umiejętności w pracy naszej szkoły już od września - mówią uczniowie III LO.

 

  

 

 

 

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

NASZ WOLONTARIAT SIĘ ROZWIJA

2016-07-22 14:52:20 ag

Wolontariuszki z III LO pomagały w IX Turnieju Piłki Nożnej dla Osób Niepełnosprawnych i VII Wyścigu Wózkowiczów, który został zorganizowany na Stadionie Miejskim przez Stowarzyszenie Promocja Rozwoju Dziecka i Rodziny im. bł. Edmunda Bojanowskiego i Warsztat Terapii Zajęciowej „Tęcza”. Tym razem nasze dziewczęta zostały podzielone na pary i każda dwójka opiekowała się jedną drużyną przyjezdną.

To wydarzenie to nie tylko nawiązanie współpracy z Warsztatem Terapii Zajęciowej „Tęcza” w Ostrowie Wielkopolskim, ale też międzyszkolna integracja z wolontariuszami z Gimnazjum nr 3 im. Polskich Olimpijczyków.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

UCZNIOWIE REALIZUJĄCY EDUKACJĘ PRAWNĄ NA JEDNODNIOWYCH PRAKTYKACH

2016-06-25 09:46:40
Uczniowie z klasy Edukacji Prawnej zakończyli rok szkolny jednodniowymi  praktykami w instytucjach 
prawniczych Ostrowa Wielkopolskiego:  
kancelarii adwokackiej, radcowskiej, notarialnej,
komorniczej oraz  Prokuraturze Rejonowej
. Każdy mógł z pierwszej ręki dowiedzieć się jak  
wygląda i na czym polega praca prawnika. Praktyka uzupełniła w ten  sposób książkową teorię.
Kolejne zajęcia z Edukacji Prawnej już od września.

 

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

"DZIEŃ PUSTEJ KLASY" W NASZEJ SZKOLE, CZYLI LEGALNE WAGARY W III LO

2016-06-21 22:05:27 MT

W dniu 17 czerwca III Liceum Ogólnokształcące aktywnie włączyło się w Ogólnopolski Program Dzień Pustej Klasy, który został ogłoszony przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” wraz z partnerami z Czech, Słowacji i Węgier. Jest to pomysł, który powstał w 2012 roku w Wielkiej Brytanii. W tym dniu uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami porzucili edukację w szkolnych ławkach na rzecz nauki w przyrodzie.

Uczniowie klas 1a, 2b, 2c oraz 2d wraz ze swoimi opiekunami p. Krystyną Chmielewską, p.Katarzyną Więcławik, p. Iwoną Wendt, p. Jackiem Pawłowskim, opuścili mury III Liceum, wychodząc na zajęcia terenowe, które odbyły się w Parku Miejskim. Tam czekały na nich karty pracy z zadaniami z zakresu biologii, chemii, geografii oraz matematyki. Praca w małych grupach na zielonej trawie, wśród kwitnących kwiatów, śpiewających ptaków wprowadziła w przyjemną, niemalże beztroską atmosferę zbliżających się wakacji. Nie od dzisiaj wiadomo, że także posiłki na świeżym powietrzu smakują znacznie lepiej. Wielu uczniów zdecydowało się na „śniadanie na trawie”. Niestety ciepły, czerwcowy lecz rzęsisty deszcz zmusił nas do wcześniejszego powrotu do szkoły. Tam, już na spokojnie wspólnie podsumowaliśmy projekt, omówiliśmy zagadnienia z kart pracy i jednogłośnie stwierdziliśmy, że za rok jak najbardziej możemy taki dzień powtórzyć ;)

Koordynatorem i pomysłodawcą przebiegu zajęć w "zielonym sercu" naszego miasta była nauczycielka biologii w III LO -  Agnieszka Golicka.

 

 

 
Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

20 CZERWCA 2016 – SUKCESY UCZNIÓW W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE

2016-06-21 20:28:32 pz

W dniu 20 czerwca 2016 roku w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu pt. „Projekt – zapraszam w moje strony”. Konkurs został ogłoszony w lutym 2016 roku, został poświęcony idei odkrywania i zachowania dziedzictwa kulturowego własnego regionu w oparciu o aktywną turystykę.

Wśród laureatów konkursu znalazło się aż 3 uczniów III Liceum Ogólnokształcącego. Nagrodę I stopnia otrzymał Błażej Zawiślak – uczeń klasy maturalnej za projekt „Krajobraz kulturowy w Gminie Sośnie”. Nagrody II stopnia otrzymały uczennice klasy drugiej: Monika Kołodziej za projekt „Pałace i dworki Południowej Wielkopolski” oraz Sara Smolińska za projekt „Zapraszam do Antonina”. Projekty przygotowane przez uczniów związane były z miejscem zamieszkania i określiły zasoby kulturowe i naturalne wchodzące w zakres dziedzictwa kulturowego opisywanego miejsca i walory turystyczne najbliższej okolicy.

Nagrodzone projekty o dużych walorach merytorycznych i estetycznych, świadczyły o wysokim poziomie wiedzy dotyczącej kultury w wymiarze regionalnym i o dużym zaangażowaniu w dodatkowe przedsięwzięcie popularnonaukowe.

Licealiści otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe oraz listy polecające, rekomendujące do przyjęcia na pierwszy rok studiów. Dodatkową atrakcją była wycieczka po jednym z najstarszych miast Polski – Gnieźnie, w której uczestniczyli nagrodzeni uczniowie wraz z opiekunem.

GRATULUJEMY SUKCESU!

Przemysław Zimniak, nauczyciel geografii   

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

16 – 17 CZERWCA 2016 – STRAŻACKI OBÓZ SZKOLENIOWY

2016-06-20 19:02:23 asz

W dniu 16-17.06.2016r. na terenie Antonina i okolic uczniowie z edukacji pożarniczej uczestniczyli w obozie szkoleniowym. Program obozu zawierał głównie zagadnienia praktyczne zawarte w programie nauczania. W pierwszym dniu uczniowie zgodnie zregulaminowym schematem rozmierzyli, a następnie ustawili z niezbędnych elementówtor przeszkód do wykonywania sztafety strażackiej. Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta z pełnym powodzeniem pokonywali ją na czas. W godzinach popołudniowych odbyły się zajęcia zratownictwa wodnego. W tym celu do dyspozycji ćwiczących były 2 łodzie ratunkowe. Po teoretycznym wprowadzeniu rozpoczęły się ćwiczenia praktyczne na akwenie wodnym. Każdy uczestnik ćwiczeń podczas przejazdu miał możliwość zapoznania się z praktycznym przeznaczeniem takiej łodzi. Taką możliwość miała też Pani Dyrektor Maria Tomalak, która uczestniczyła w tych zajęciach. Wieczorem było zorganizowane  ognisko, a następnie wspólne kibicowanie naszej drużynie piłkarskiej.

Drugi dzień rozpoczął się od 6 kilometrowego marszu do miejsca ćwiczeń taktycznych zwykorzystaniem replik broni strzelającej kulkami plastikowymi (ASG). W umówionym miejscu niezbędnego sprzętu i wyposażenia dostarczył p. Marcin Grzybek, który zorganizował ćwiczenie i nadzorował jego przebieg. Ponieważ ćwiczące grupy ostrzeliwały się nawzajem wszyscy zostali zaopatrzeni w okulary, mundury, kamizelki i hełmy. Dodatkowo jeszcze podczas zbiórek, przemarszów i postojów ćwiczono pewne zagadnienia z musztry, terenoznawstwa i pierwszej pomocy. Po zakończeniu ćwiczeń odbyło się podsumowanie obozu szkoleniowego. Chociaż udział w obozie wymagał pewnego wysiłku fizycznego to na pewno przyczynił się on do nabycia nowych umiejętności praktycznych. W jakim stopniu niech więc ocenią to sami uczniowie.

Weronika Kalak– klasa 1b:                          

Dzięki dużej różnorodności zajęć mogliśmy jeszcze bardziej doskonalić swoje umiejętności praktyczne. Ćwiczona sztafeta pożarnicza przekonała nas jak ważna jest praca grupowa. Zajęcia rekreacyjne przyczyniły się do dalszej integracji naszej pożarniczej drużyny. Mam nadzieję, że w przyszłym roku odbędzie się podobny obóz, na który będę czekać z niecierpliwością.

Łukasz Zdziebkowski – dowódca Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej:

Obóz szkoleniowy dał nam bardzo duże możliwości poszerzenia swoich umiejętności nabywanych w ciągu roku szkolnego. Począwszy od sztafety strażackiej, a kończąc na ćwiczeniach taktycznych z użyciem broni kulkowej (ASG). Oczywiście nie zabrakło musztry, terenoznawstwa i pierwszej pomocy. Myślę, że następne spotkanie obozowe na pewno też będzie ekscytujące.

Miłosz Raczak - klasa 1a:

Obóz szkoleniowy z edukacji pożarniczej to coś na czym warto być. W ciągu tych dwóch dni nauczyliśmy się współpracy, poprawiliśmy swoją kondycję fizyczną, przy czym dobrze się bawiliśmy. Atrakcje obozowe dostarczyły nam wielu emocji oraz sprawiły, że uczniowie z edukacji pożarniczej stali się jeszcze bardziej zgraną ekipą.

Zamierzenia realizowane podczas obozu szkoleniowego zaplanował oraz koordynował ich przebieg Antoni Szczurek przy wsparciu p. Lidii Stachurskiej.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

EDUKACJA POŻARNICZA W III LO Z PERSPEKTYWY MIJAJĄCEGO ROKU SZKOLNEGO

2016-06-20 11:16:42 asz

Wprowadzenie innowacji pedagogicznej jaką jest edukacja pożarnicza wiąże się z oceną oraz ewaluacją prowadzonych działań w tym zakresie. Minął już rok realizacji programu i w związku z tym nasuwają się pytania: czy był to dobry pomysł? czy warto było? Odpowiedź może być tylko jedna – zdecydowanie tak. Na taką odpowiedź złożył się wysiłek i działanie wielu osób i instytucji począwszy od dyrekcji szkoły, koordynatora zajęć, komendy PSP, Zarządu Powiatowego OSP, a przede wszystkim głównych aktorów tego przedsięwzięcia, czyli samych uczniów.

Bardzo ważnym i istotnym zamierzeniem było podpisanie listów intencyjnych o współpracy pomiędzy Komendą PSP, Zarządem Powiatowym OSP a III Liceum Ogólnokształcącym. Pierwsze wtajemniczenie z tym związane miało miejsce podczas uroczystego ślubowania na strażacki sztandar i wręczenie legitymacji członkowskich Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Ponieważ program realizowanych zajęć opierał się na programie szkolenia strażaków ratowników OSP zdecydowana większość zajęć praktycznych była realizowana na terenie Komendy PSP. Do najistotniejszych z nich można zaliczyć: podręczny sprzęt gaśniczy, drabiny pożarnicze, węzły strażackie, węże i armatura wodna, musztra. Były też zajęcia teoretyczne związane z przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, a także co jest bardzo ważne przepisy bezpieczeństwa podczas zajęć i ćwiczeń.

Bardzo dużym przeżyciem były zajęcia polegające na zakładaniu aparatów powietrznych oraz pokonywanie komory dymowej. Z okazji „ Dnia Strażaka” na terenie PSP rozwijano linie wężowe z użyciem wody. Na zakończenie ćwiczeń wszyscy otrzymali Odznaki Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przyznane przez Prezydium Zarządu Powiatowego OSP. Wręczenia dokonała Pani Dyrektor Maria Tomalak wraz z Prezesem Zarządu Powiatowego OSP Przemysławem Kaźmierczakiem.

Poważnym sprawdzianem umiejętności praktycznych był obóz szkoleniowy podczas którego uczniowie ćwiczyli sztafetę strażacką oraz przy pomocy łodzi ratunkowych na akwenie wodnym realizowali zajęcia z ratownictwa wodnego.

Swoje umiejętności niezbędne w służbie pożarniczej uczniowie doskonalili na terenie PWSZ w Kaliszu podczas ćwiczeń w laboratorium chemicznym oraz uczestnicząc w zajęciach z pierwszej pomocy. Bardzo poważnym krokiem w kierunku ujednolicenia ubioru już wkrótce będzie zakup umundurowania strażackiego.

Rokowania na przyszłość są więc optymistyczne. Między innymi przyczyni się do tego zainteresowanie edukacją pożarniczą gimnazjalistów zdecydowanych podjąć naukę w III Liceum Ogólnokształcącym. W ciągu roku szkolnego uczniowie też uczestniczyli w zawodach i turniejach organizowanych na terenie powiatu. Wymownym przykładem jest zajęcie przez uczennicę I miejsca w etapie Powiatowym Turnieju Wiedzy Pożarniczej oraz kwalifikacja do etapu wojewódzkiego.

Zgodnie z założeniami programowymi przeprowadzono ewaluację realizowanych zajęć. W wypełnionych ankietach uczniowie jednoznacznie stwierdzili, że dokonany przez nich wybór był trafny, a sposób realizacji zajęć spełnił ich oczekiwania.

 

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

WAKACJE - DOBRY CZAS NA PRAKTYKI !

2016-06-19 21:32:01 MT
 

Badania Eurostatu wskazują, że polska młodzież w wieku 15 - 24 lata jest najmniej aktywna zawodowo w Europie. W celu promowania aktywnych i przedsiębiorczych postaw na rynku pracy uczniowie klasy 2b naszego liceum spotkali się z przedstawicielką grupy Lubawa. Pani Katarzyna Kaszyńska przedstawiła ofertę letnich praktyk w Lubawa Group oraz krótko scharakteryzowała profil Litex Promo, spółki działającej w Ostrowie Wielkopolskim, należącej do Lubawa Group.

Zarówno „humanista”, „robaczek” czy „ścisłowiec” może znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce praktyk w Lubawa Group.

Praktyki można odbyć w następujących działach: handlowym, marketingu, logistyki, produkcji, finansów, HR, IT. Oferta letnich praktyk skierowana jest do uczniów odważnych i otwartych na poddanie się procesowi rekrutacyjnemu. Praktyka w grupie Lubawa  kończy sie oceną uczestnika na podstawie, której wystawiane są referencje.

Warto zatem skorzystać  i zainwestować  w swój rozwój zawodowy podczas wakacji.

Aplikuj:

http://www.lubawagroup.com/index.php/pl/kariera/praktyki

Barbara Niemand - doradca zawodowy

 
Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.
Starsze